Kedvezően alakul a járványhelyzet Magyarországon, a beoltottak száma 6 millió 400 ezer fölött.
en-Így indítanák újra a gazdaságot Magyarországon

Összefoglaló a járvány utáni gazdasági intézkedésekről és arról, hogy kit és hogyan érintenek.
A 2020-as, majd a 2021-es járvány sújtotta év után nagy a nyomás a döntéshozókon, hogy a gazdaság újra növekedési pályára álljon, mert a járványt megelőző 8 évben a hazai éves GDP-növekedés mindig átlag feletti volt. A kormányzat gazdasági intézkedéseit az elmúlt hetekben a miniszterelnök jelentette be, mutatjuk, mik ezek.
Minimálbér: komoly emelés jön
Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth-rádióban jelentette be: a minimálbér a jelenlegi nettó 111.000 Ft-ról kétszázezer Forintra fog emelkedni, hogy ezzel is segítse a válság utáni kilábalásban a legszegényebbeket. Az emelés kifejezetten nagynak mondható, az évi inflációarányos növekedéshez képest ötször nagyobb lesz. A magyarok teljes körének egyébként 90%-a támogatja a minimálbér jelentős megemelését, erről ma jelentetett meg elemzést a Real-PR 93.
Emellett a kormány szándéka szerint további egy évig fenntartják a hitelmoratóriumot is, azaz a fennálló tartozásokat senki sem köteles törleszteni a válság miatt (természetesen nem jelenti azt, hogy nem is lehet).
Idén mindenkit érdekel a GDP-növekedés

10 nap fizetett szabadság
A védekezésben részt vevő orvosok, ápolónők, katonák, mentősök és más szakemberek számára 10 nap fizetett szabadságot is biztosít a kormány a járvány után, ezt az intézkedést a fent említett reprezentatív kutatás alapján egyébként szintén közel mindenki támogatja.
A tervek alapjai
A miniszterelnök a Magyarország újraindul! konferencián egyébként három kiindulási feltételt határozott meg a gazdaság fellendítéséhez.
- Az első, hogy a kihívás nem kormányzati természetű, nem politikai kihívásról van szó, az egész társadalmat átfogó, totális gazdasági és társadalmi kihívás, amit láthatunk. Ezért a válasz sem lehet csak politikai és kormányzati természetű, széles összefogásra van szükség a gazdaság minden szereplőjét érintően.
- A második, hogy gazdaságpolitikát pártalapon nem lehet csinálni. Gazdaságpolitikát azokkal lehet csinálni, akik tudnak gazdaságot működtetni, ez nem pártkérdés.
- A harmadik, hogy ilyen helyzetben nem lehet választási költségvetést csinálni. Újraindítási költségvetésre van szükség, ennek szellemében nyújtották be a 2022-es büdzsét.
Orbán Viktor továbbá azt is leszögezte, hogy hatalmas érték az, hogy jelenleg csupán ötvenezerrel dolgoznak kevesebben, mint 2019-ben, a válság előtti időszakban. Azt is kihangsúlyozta, hogy ebben az évben nemcsak ezt az ötvenezer munkavállalót vezetik vissza a munka világába, hanem további ötvenezerrel növelik a munkából megélők számát.
A tervekben a Pénzügyminisztérium és az MNB (Magyar Nemzeti Bank) között kisebb pengeváltás is történik egyébként, Matolcsy György több szempontot másként véglegesített volna a költségvetésben, kisebb államháztartási hiányra törekedne. A Varga Mihály pénzügyminiszter által jegyzett több ezer oldalas tervezet szerint egyébként ezt a mutatót is újra lefele fogja faragni a kormány.
Kiemelt kép: Illusztráció - Pixabay
Tetszett? Támogasd a diákújságírást megosztással vagy feliratkozással!