A "Legyetek jók, ha tudtok" főszereplője, a római szegény gyerekek pártfogója a 16. században - Néri Szent Fülöp portréja.
Védettségi kártya: diszkrimináció vagy a megoldás?
Vajon az Operatív Törzs bosszúja a védettségi igazolvány, vagy szükségszerű megoldás?
A védettségi kártyák bevezetése nem csak Magyarországon történt meg: a világ összes modern országában kiadtak, vagy terveznek kiadni hasonló zöld útlevelet. Az emberek megkülönböztetése vita tárgyát képezi a közbeszédben, de alkotmányjogilag nincsenek vele problémák a szakértők szerint.
A NAIH elnöke a Mandiner kérdésére elmondta, nem osztja a kritikusok azon vádjait, miszerint diszkriminatív lenne a védettségi igazolványok megléte, hiszen
a járványveszély csökkentése a cél,
s az, hogy bizonyos szolgáltatások csak a többi ember egészségének védelme mellett vehetők igénybe, ezt szolgálja, nem csoportok kirekesztését - valójában pedig tekintettel arra hogy az oltás lehetősége most már tényleg mindenki számára fennáll, csak az nem kaphat védettségi igazolványt, aki nem akar oltakozni.
De ki számít védettnek?
A kormányrendelet előírta, hogy háromféleképpen lehet igazolni a védettséget: ha valaki megkapta a védőoltást, átesett a koronavírus-fertőzésen, illetve ha valaki vélhetően átesett a fertőzésen, de korábban nem tudott róla. - számolt be az Origo.
Amennyiben valakit beoltottak, nem kell igényelnie a narancssárga-zöld színű plasztikkártyát, azt az állam hivatalból, automatikusan postázza.
Az igazolványok átlagosan az első oltástól számított tíz napon belül érkeznek meg.
Persze, az "átfutási idő" lehet több és kevesebb idő is, mint másfél hét, nagyobb tömeg oltásánál előfordulhatnak csúszások. Ha valaki esetleg az első adagot követő tíz napon belül nem kapta meg az oltási igazolványát, ellenőrizni tudja, hogy az orvos feltüntette-e az oltás tényét az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben (EESZT). Ha valaki két-három hét alatt sem kapja kézhez a várt dokumentumot, akkor érdemes reklamálnia, hiszen adminisztrációs hiba történhetett.

Mire jó a kártya?
Mint ismert, a kormány a beoltattak számához kötötte a fokozatos újranyitás különböző fokozatait. 3,5 milliónál kinyitottak a teraszok: bárki kiülhet védettségi igazolvány hiányában is egy-egy bár vagy étterem külső részére.
Ugyanakkor a nyitás következő fázisában, 4 millió beoltottnál előkerültek a plasztikkártya előnyei. A kormány ugyanis több szolgáltatást is annak bemutatásához kötött. Így akinek van védettségi igazolványa, az az új rendelkezések értelmében látogathatja
- a színházakat,
- a tánc- és zeneművészeti eseményeket,
- a cirkuszokat,
- a mozikat,
- az edző- és fitnesztermeket,
- az uszodákat,
- a közfürdőket,
- a jégpályákat,
- az állatkerteket,
- a vadasparkokat,
- a kalandparkokat,
- a vidámparkokat,
- a játszóházakat,
- a múzeumokat, könyvtárakat,
- a sporteseményeket,
- az éttermek belső helyiségeit és
- a szállodákat.
Fontos hangsúlyozni, hogy mindez csak azokra vonatkozik, akik beoltatták magukat, pontosabban fogalmazva, megkapták az első oltásukat, és a plasztikártyájuk is a birtokukban van. Ellenkező esetben elesnek ezektől a szolgáltatásoktól. A napokban érkezett a hír, miszerint koncertre és fesztiválra is lehet menni, de csak védettségi igazolvánnyal.
Utazás
Tetszett? Támogasd a diákújságírást megosztással vagy feliratkozással!